אודות AIDA ישראל

AIDA ישראל הוקמה בשנת 2007 במטרה לקדם ולשמר את רמת ההכשרה וההדרכה בענף הצלילה החופשית בישראל, תוך שמירה על התקנים ועל פי הנהלים המחמירים של AIDA International בנושא, לשם המשך פיתוח ספורט הצלילה החופשית כפעילות ספורטיבית ותחביב מהנה ובטוח - ומהווה את הנציגות הרשמית של AIDA International בישראל.

AIDA International הינה ההתאחדות הבין-לאומית לקידום ופיתוח ענף הצלילה החופשית. ההתאחדות מהווה את הסמכות העליונה בתחום בעולם בכל הנוגע לנהלי הדרכה והכשרה, מחקר ופיתוח, רישום והכרה בשיאים בצלילה חופשית.

AIDA International הוקמה בשנת 1992 על ידי קומץ צוללים חופשיים ובראשם רולנד ספקר, לאחר פריצת הספורט אל התודעה הציבורית (בעקבות הצלחת הסרט - "הכחול הגדול" - בבימויו של לוק באסון). המניע להקמת ההתאחדות נבע, בעיקר, מהפיכתו של ספורט הצלילה החופשית למסוכן יותר ויותר לעוסקים בו עקב ריבוי המתחרים, האינטנסיוויות הגדלה של התחרויות וההגעה לעומקים גדולים יותר ויותר - זאת בנוסף לחוסר העניין של CMAS - ההתאחדות אשר שלטה בתחום הצלילה החופשית דאז - בהמשך פיתוח וקידום הספורט. רולנד וחבריו הבינו את שורש הבעיה - הם הבינו כי הבעיה נובעת ממחסור בסטנדרטיזציה בכל הנוגע לבטיחות וניהול תקין של תחרויות הצלילה החופשית באותה תקופה. על כן יצרו מקימי AIDA לראשונה תקנים ונהלים אשר הסדירו את נושא ניהול התחרויות וההכרה בשיאים ואיפשרו לראשונה ניהול תחרויוית ורישום שיאים תחת תקן כלל עולמי אחיד.

בהמשך הדרך, חברה AIDA לחברת המחקר והביטוח DAN וליצרנית מכשירי המידה המדוייקים Suunto, על מנת לחקור לעומק את התופעות הפיסיולוגיות המתרחשות בגופו של הצולל החופשי במהלך פעילות הצלילה החופשית במים, ופיתוח כלי מדידה מדוייקים המתאימים לפעילות הצלילה החופשית. שיתוף פעולה זה נשא פרי לאחר מספר שנים, כאשר בשנת 1996, הכריזה AIDA לראשונה על תקנים ונהלים לחינוך והכשרה של צוללים חופשיים, ופתחה את הדלת אל עולם הצלילה החופשית לכל דורש - החל מקורסים לרמת המתחיל ועד לרמת מומחה. מאז ממשיכה AIDA, בשיתוף עם גורמים נוספים רבים בעולם המחקר, לפתח ולהעשיר את ידיעותינו בנושא הפיסיולוגיה והפסיכולוגיה של התחום ולעדכן את חומרי הלימוד בקורסי AIDA השונים בהתאמה. AIDA מסמיכה מטעמה מדריכים, שופטים וצוללים חופשיים ברמות הכשרה שונות.

AIDA ישראל הוקמה ביוזמתו של דן זלגלר (מדריך AIDA בכיר) ובעזרתם של גד לוי (מדריך AIDA בכיר), יונתן צור, גידי גולן, אולגה ויניקובצקי, ניר פוקס, דוד זלגלר ואירית אלטנסי, ונבחרה לכהן כנציגתה הרשמית של התאחדות הצלילה החופשית הבינלאומית AIDA International בישראל בהצבעת האסיפה הכללית של ההתאחדות הבינלאומית.

 
 

דף הבית  |  אודות AIDA  |  צלילה חופשית  |  תחרויות ואירועים  |  שיא ישראל  |  הכשרה והדרכה  |  צור קשר