צלילה חופשית

צלילה חופשית הינה פעילות ספורטיבית ייחודית המתרחשת מתחת לפני המים בתנאים של עצירת נשימה וללא אמצעי עזר כלשהם, כגון מיכלי אוויר, לנשימה. צלילה חופשית יכולה להתבצע במגוון סגנונות  בהם מנסים הצוללים החופשיים לעבור מרחק אופקי או אנכי גדול ככל הניתן מתחת לפני המים בנשימה עצורה או לעצור את נשימתם לפרק זמן ארוך ככל האפשר. AIDA מכירה באופן רשמי בשמונה סגנונות בצלילה חופשית; סגנונות אחרים "דומים" או "שונים" מסגנונות אלו אינם סגנונות רשמיים ולא מתקיים לגביהם רישום שיאים; השיאים בכל סגנון נרשמים בנפרד עבור נשים וגברים; ווריאציות נוספות לסגנונות אילו אינן נלקחות בחשבון (לדוגמא: צלילה בים\אגם, גובה פני המים, מתחת לקרח, אורך הבריכה וכו');
 

משקולות קבועות (CWT) - (באנגלית - Constant Weight)
הצולל מעמיק וחוזר אל פני המים בשימוש בסנפירים\מונופין ו\או בשימוש בידיים אך ללא משיכה בחבל או שינוי המשקל אותו הינו נושא. נגיעה אחת בחבל מותרת - על מנת לעצור את ההעמקה ולהתחיל את העליה בחזרה אל פני המים. משקולות קבועות הינו סגנון הצלילה החופשית הנפוץ ביותר בעולם. זהו אחד משלושת הסגנונות בהם מתקיימות תחרויות צלילה חופשית בינלאומיות לקבוצות.

ללא עזרים (CNF) - (באנגלית - Constant Weight Without Fins)
הצולל מעמיק וחוזר אל פני המים בשימוש בשרירי גופו בלבד, ללא שימוש בציוד עזר כלשהו להנעה מתחת לפני המים (סנפירים\מונופין) וללא משיכה בחבל. סגנון הצלילה החופשית ללא עזרים הינו אחד מהסגנונות הקשים ביותר לביצוע, וזאת לאור העובדה כי הצולל אינו יכול להיעזר בכלים כלשהם על מנת להניע את עצמו מתחת לפני המים. סגנון זה דורש קואורדינציה מושלמת בין תנועה, השוואת לחצים טכניקה וציפה.

דינאמי (DYN) - (באנגלית - Dynamic With Fins)
הצולל עובר מרחק אופקי גדול ככל הניתן מתחת לפני המים בנשימה אחת. כל אמצעי הנעה מלבד סנפירים, מונופין ותנועות שחייה באמצעות הידיים הינו אסור בסגנון זה. קביעת שיאים בסגנון זה יכולה להתבצע אך ורק במידה והצלילה מתבצעת בבריכה שאורכה שווה או עולה על עשרים וחמישה מטרים מצד לצד. סגנון זה נפוץ מאד יחד עם סגנון הסטאטי בתחרויות בריכה.

דינאמי ללא עזרים (DNF) - (באנגלית - Dynamic Without Fins)
הצולל עובר מרחק אופקי גדול ככל הניתן מתחת לפני המים בנשימה אחת. כל אמצעי הנעה מלבד תנועות שחייה באמצעות הידיים והרגליים הינו אסור בסגנון זה. סגנון זה נחשב ל"טבעי" יותר מכיוון שלא נעשה בו כל שימוש בעזרים. והוא דורש שליטה מעולה בטכניקה. גם בסגנון זה קביעת שיאים יכולה להתבצע אך ורק בבריכה שאורכה שווה או עולה על עשרים וחמישה מטרים מצד לצד.

עצירת נשימה סטאטית (STA) - (באנגלית - Static Apnea)
הצולל עוצר את נשימתו לפרק זמן ארוך ככל האפשר כאשר דרכי הנשימה שלו נמצאות מתחת לפני המים. שאר גופו של הצולל יכול להיות מתחת לפני המים או לצוף על פניהם. עצירת נשימה סטאטית הינה הסגנון היחיד בו נמדדת אורכה של עצירת הנשימה. זהו אחד משלושת הסגנונות בהם מתקיימות תחרויות צלילה חופשית בינלאומיות לקבוצות. ניתן קבוע שיאים בסגנון זה בבריכה או בסביבת ים פתוח.

העמקה חופשית (FIM) - (באנגלית - Free Immersion)
הצולל מעמיק וחוזר אל פני המים ללא שימוש בעזרי הנעה כלשהם, כולל ידיים ורגליים, אלא באמצעות משיכה בחבל בלבד. ניתן להעמיק בסגנון זה כאשר הראש פונה כלפי מטה או לחילופין כאשר כפות הרגליים פונות כלפי מטה, בהתאם לטכניקת השוואת הלחצים של הצולל. סגנון זה נחשב ל"טבעי" מבין סגנונות ההעמקה כתוצאה מהתחושה הייחודית של התנועה במים בסגנון זה.

משקולות משתנות (VWT) - (באנגלית - Variable Weight)
הצולל מעמיק בעזרת משקל עודף וחוזר אל פני המים בכוחות עצמו: בשימוש בידיים\רגליים, עם או ללא סנפירים, בעזרת או ללא משיכה בחבל. משקולות משתנות הינו הראשון מבין שני סגנונות העומק בהם נעשה שימוש במזחלת. המזחלות הראשונות היו בנויות כך שראשו של הצולל פונה כלפי מטה (כפי שניתן לראות בסרט "הכחול הגדול") אך היום נפוצות מזחלות בהן רגלי הצולל פונות למטה.

ללא הגבלה (NLT) - (באנגלית - No Limit)
הצולל מעמיק בעזרת משקל עודף וחוזר אל פני המים בעזרת אמצעי הנעה לבחירתו; שק הצפה, וסט מתנפח וכו'. זהו סגנון העומק האולטימטיבי, ובו מגיעים אל העומקים הגדולים ביותר בצלילה חופשית. גם בסגנון זה נעשה שימוש במזחלת על מנת להביא את הצולל אל העומק הרצוי וקיים מגוון רחב של אמצעים בהם יכול הצולל החופשי להשתמש על מנת לחזור אל פני המים.

 
 

דף הבית  |  אודות AIDA  |  צלילה חופשית  |  תחרויות ואירועים  |  שיא ישראל  |  הכשרה והדרכה  |  צור קשר